18 Ocak 2007 Perşembe

haset

ingilizce cümleye ispanyolca ünlemler katan, arada almanca üzerinden hollandaca (yahu dutch'ın karşılığı bu kadar kötü olmamalı) kelime tahminleri yapan, yetmeyip fransızca telaffuzunu düzeltmeye çalışan ve bu esnada bana türkçe gramer soran insanlara büyük bir kıskançlıkla bakıyorum. o kadar ki hayran olmaya vakit kalmıyo. hani şak diye çince yapıştırsalar şaşırmam. bir iki kişi de değiller, bööle "bidilbiinsan-yüzdilyüzinsan-ohızlabütünkainat" kişiler fazlasıyla mevcut. çok şeker, sevilesi, tapılası insanlar hep. hayır bi de 24-25 yaşındalar. ve bu dillerin hiçbiri ana dilleri değil bu arada. ne ara oldu bunlar, ben o sırada napıyodum...

hasetimden çat çat çat diye ortadan ikiye.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

valla ben en cok annem bilmemne, babam bilmemne, ben aslen boyle olup suralarda yasiyorum tipi insanlarini kiskaniyorum.. kafadan 3-4 dil biliyolar..ugrasmalarina gerek kalmiyor resmen..
ben anca turkce dahil 3 dil biliyorum su anda, almancayi zaten hak getire-hic hatirlamiyo gibiyim, norvecce zaten 4ay ogrenmeyle bi yere varmadi.. almancayi kendime hatirlatmaya calisarak kurmaya debelendigim cumlelerim ispanyolca sonlaniyor..ispanyolcayi direk turkceye ceviremiyorum...falan filan.. bitmiyor yani...

Adsız dedi ki...

aAl benden de o kadar Deryik'cim, habire basima geliyor.'Sadece' ingilizce ve Turkce biliyor olmam ve de ollandaca ogreniyor olmam pek zavali kaliyor bindilli insanlarin arasinda.

Ha, onlar o kadar dili ogrenirken biz ne yapiyorduk diyorsun ya: Biz o sirada bayrak torenlerinde, edebi metinler derslerinde, milli guvenlik derslerinde ya da dersanedeydik. Sor bakalim albayin kac yildizi var, bilebilecekler mi?

Ha bir de bes kelime ettigi her dili biliyorum diye gecinenler vardir ki, o da ayri bir konu...oyle bir sinif arkadasim vardi, her dili konusabildigi idda eden, feci bir ingilizcesi olan. Bir aksam beni bir kenara sIkIstirip sormuslardi, turkcesi de boyle mi bunun diye.

THe MaN WhO SolD ThE WorlD dedi ki...

Çalış seninde olur..:) hem koskoca 3 senen var...
Söyleyen: Hattori Hanzo
:p

deryik dedi ki...

tuğçe: işte o doğal yollardan edinilen diller bi derece de bi de azimle öğrenen/öğrenmeye çalışanlar utandırıyo beni. ama bak norveççe gibi norveç dışında kullanamyacağın bi dili öğrenmeye çalışmışsın, bu da bi şi. ben dutch'ı resmen reddediyorum, "ne işime yariycak" fonksiyonelliği içinde.

anonymous: haklısın... ama ne biliym, lisede ingilizce dışında ikinci dilim fransızcaydı benim mesela, noldu- hiç. üniversitede çabalamadım, olanı da unuttum falan filan. herdilbiliyorum'cular bi de 100 dilde "seni seviyorum" diyebilir genelde :)gerçi tabii en kötü versiyonu türkçeyi bilemeyenler, ne demiş cemal süreya:

"beş dil biliyormuş ünlü kişi
ünlü ve saygıdeğer
bir de türkçe öğrense
altı eder "


mwsw: hangi 3 yıl hattoricim? 12 ayım kaldı burda benim? MA bu kuzum, üniversiteyi bitirdim ya ben hani :)

Adsız dedi ki...

Anonimus bendim beeenn!

deryik dedi ki...

deniz: :D tahmin ettim ama dedim belli mi olur.... :)

Adsız dedi ki...

norvecce, dutch ve almanca benziyolar cok birbirlerine..yani hangi ikisini alsak da modife etsek gibi bisiler..
yok benim ogrenmeye pek azim filan etmemistim.. ilk donem zorunluydu, hani markette cat pat konusabilelim diye (ki norvecte herkes muthis ingilizce bilir)..ve o ilk donemden sonra isteyenler o dersi IB 7.ders olarak aldi.. ben almadim :D

THe MaN WhO SolD ThE WorlD dedi ki...

25yaşı baz alarak kurduğum bir cümleydi
"hayır bi de 24-25 yaşındalar"
demişsin ya hani...

deryik dedi ki...

tuğçe: ha zorla yani.. o sayılmaz :)

mwsw: ben hollanda için dedin sandım da, ondan. evet bi 2-3 yıl içinde linguistik aydınlanma yaşarım belki, umudum var hala :)

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker