9 Kasım 2009 Pazartesi

kendime not

"Labor is only another name... for a human activity which goes with life itself, which in its turn is not produced for sale but for entirely different reasons, nor can that activity be detached from the rest of life, be stored or mobilized; land is only another name for nature, which is not produced by man; actual money, finally, is merely a token of purchasing power which, as a rule, is not produced at all, but comes into being through the mechanism of banking or state finance. None of them is produced for sale. The commodity description of labor, land, and money is entirely fictitious."

Karl Polanyi - the Great Transformation

kaç kez okudum, bikaç kez. ama kitabın özü, kitabın can damarı, kapadıktan sonra yazacak bir teziniz, yapılacak bir sunumunuz yoksa kendiniz için hatırlamanız gereken tek şey bu paragraf.

daha da özetliym:

None of them is produced for sale.
The commodity description of labor, land, and money is entirely fictitious.

aklınızda olsun. benim de.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

polanyi candir. marx'in daha bugunu, senin benim yasadigimi anlatan hali gibi biraz. bi de seyi vardi boyle, 'barter' insanin icinde var ya hani bu liberal amcalara gore, hani zaten biz gelip durtmesek, market rule'u koymasak da herkes alis-veris yapmak ister hali. aslinda hic de oyle olmadigini oyle olmak zorunda olmadigini anlatan bir ornek, uc ada arasindaki ucgen ticareti anlatan.. yine the Great Transformation'da idi. aklimi acmisti. neyse uzatiyorum. ama haklisin unutmamak gerekir. biz de polanyisiz bir polecon dersi aliyoruz ya simdi, mutsuzum. yine de sagolasin deryik. bu arada mutlu yeni yaslar :)

Alx dedi ki...

bu arada bu kitabı Ayşe Buğra çevirisiyle okumak da ayrı zevk benim için.

deryik dedi ki...

adsız: polanyisiz econ olunca, polecon da olabiliyo. okulda "zevkine okuma" gibi görülüyo niyeyse.

alx:tuhaf bi şekilde, "türkçesi ayşe buğradan" diye yazdığıma o kadar emindim ki sanki başkasının postuna bakıyomuş gibi şaşırdım.

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker