18 Kasım 2009 Çarşamba

bence yani.

şimdi el işi göz nuru ablalar teyzeler bana püskürmesin ama...

sürpriz: cansız şeylerin giyinmesi gerekmiyor!

yarı dayanıklı ev eşyalarına dantel, tığ, yün, keçe giysiler gerekmiyor. şükürler olsun ki cansız şeylerin (heykel hariç) çıplaklığından henüz utanmıyoruz, daha o kadar olmadık. teyzemin küçükken bi komşu evinde görüp, çözemediği için tuvalete düşürdüğü "tuvalet kağıdı kostümü" geliyo hep aklıma. öyle yani. ince emek evet; ama ne için? insanların giyinmesi dahi aslında tuhaf ama hadi diyelim ihtiyaçtan. ama bu eviçi giydirmeler neden? masamız üşümesin, çaydanlığın memeleri görünmesin diye mi yani? neden sahi? "sıkıntıdan arapsaçına dönmek yerine zeki müren kirpiği yapınca adı sanat oluyo" diye mi?

ikinci sürpriz: kitsch'e emek akıtınca kitschlikten çıkmıyor. maalesef. çok isterdik.

üzgünüm. kitsch kitsch'tir. şeker gibi, tuz gibi. misal, bruges'de şarap şişelerine dantel gelinlik ve damatlık giydirmişlerdi, hala kitsch'ti. yani üretken ablaların gözlerine, parmaklarına yazık, hepsi süper über eserler değiller. onun yerine, an itibariyle mermaid hanımla da konuşurken, bi batında 50-100 atkı, bere filan çıkarsa bu hanımlar, bi ilkokula gönderseler. kızlar için tonla çiek böcek pul payet eklenebilir, erkeklerinkine ne bileyim işte pon pon olabilir filan. yani el emeği yön değiştirecek alt tarafı. hem onlar ne kadar sevinir o emeğe! canlılar ısınsa, yapanlar emeklerine teşekkür alsalar, ev eşyaları oksijenle temas etse. mesela yani. di mi? niyet tabii.

evinizi kumaş müzesine, elişi kermesine çevirmek suretiyle tekstil fetişinizi doyurmak da isteyebilirsiniz. ama ne kadar yüklenebilir ki bi ev? ne kadar tığ kaldırır? o ince ayarı aşınca çeyizci vitrini gibi görünmemek için durmak gerek. durmuşken de ne bileyim, giydirilince gülümseyenlere, teşekkür edebilenlere de yöneltilebilir emek. komşulara misafirlere "baaak naptım" denemiyor tabii o zaman ama belki fotoğraf gönderirler, yine "sergileme" sağlanmış olur. tipik bir ev hanımı olmamanın çılgınlığı da bonusunuz, hahayt.

bence yani. demiştim bence diye. özelcipskolakilit.

2 yorum:

mermaid dedi ki...

sevdiğin bir yazara, istediğin konu hakkında sipariş verebilme -bunu da ona farkettirmeden konu açarak, tahrik nesnesi göstererek yapabilme- lüksü paha biçilemez.

deryik dedi ki...

bi şilere alet oluyorum galiba :)

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker