27 Ağustos 2006 Pazar

bir meslek olarak gaylik

murat bardakçı ve hürriyet'teki köşesi. bugünkü yazısında "gayler" ve "fuhuş yapan gayler" gibi çok büyük bi ayrımı atlaması. "gayler osmanlıda esnaf sayılırdı" demesi. Travesti, transseksüel, gay ve lezbiyen ayrımlarını görmezden gelmesi. mail attım kendisine, cevap gelirse yayınlarım elbet. İyi niyetle, bursa'daki olayı kınamak için yazmış sanki; ama kaş yaparken göz çıkmış.

merak edenler varsa,yazının başlığı bile yeter gerçi
ama, buyrun burdan .

5 yorum:

seda dedi ki...

Murat Bardakçı'nın yazısını ben de okudum ve çok da rahatsız edici bulmadım açıkçası. Birşeyin kontrol altında tutulması, onun devlet tarafından tanınması hatta bir meslek olarak kabul edilmesiyle alakalıdır ya, Osmanlı'da olan şey bu aslında. Şu anda ise, böyle birşey söz konusu değil ve insanlar tanımlayamadıkları şeyden ve aykırı olandan korkuyorlar. Engellemek isitiyorlar. Sanırım, Murat Bardakçı bu ikisinin karşılaştırmasını yapmış.

TugCe dedi ki...

Bence tipik turk yazisi olmustur:) aklima bi fikrayi getirdi bu, yazayim buraya da..
Padisah vezirine der ki, " bana oyle bir sey yap ki, ozru kabahatinden buyuk olsun."
Vezir padisahin poposunu eller, hirsla donen padisaha da der: "pardon hunkarim, sizi sultan hanim sandim".
bu da o hesap birsey olmus..Iyi pazarlar;)

deryik dedi ki...

seda: Bence Bursa'daki olayın osmanlılık adına yapılmasına tepki yazısı niyetindeymiş; ama o yazı boyunca gaylerin fuhuş sektörü dışında DA çalışabileceği, bu şansın verilmesi gerektiği atlanmış. Bursa'dakiler bunu söylemeye çalışıyordu. Yazı boyunca eşcinsellik, transseksüellik ve travestilik direkt ve sadece fuhuşla ilişkilendirilmiş. Ya eşcinsel gazeteci, polis,prof ve siyasiler? Cinsel tercih anayasal bir hak olmalıdır ve henüz değil. Osmanlı'da denetlenen eşcinsellik değil eşcinsel fuhuştu; bu önemli ayrım yazı boyunca yok.

tuğçe: valla gayet yerinde bi tespit olmuş :) homofobiğiz zaten ülkece, hassas konular bunlar.

Lavender dedi ki...

ayrımcılık insanoğlunun özelliği resmen.
içten geliyo sanırsam.

deryik dedi ki...

lavender: birilerinden illa ki çekiniyoruz galiba, bilmemek korkutuyo. o kişiye değil hurafelere inanmayı seçiyoruz genelde.

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker