18 Haziran 2006 Pazar

yolda

İnsanoğlu çok tuhaf, hakikaten. Yolda epilepsi krizi geçiren biri yatıyordu, 3 kişi yardım ettik. Zaten kaç seçenek var ki? ya yardım edeceksin ya da yürüyüp gideceksin, di mi? hayır işte. Bir üçüncü seçenek mevcut ki ben bunu daha önce 2-3 kez gördüm ve her defasında kavga çıktı; bu sefer yetişemedim, içimde kaldı.
Neyse, zaten krizin sonuydu, biraz kenara çekip başının altına çanta koyduk, başını,kolunu tuttuk ve kendine gelmesini bekledik. Bunun için alkışa gerek yok, normali bu olmalı zaten, di mi? Üstelik kimse "tıbbi" bir şey yapamadı, yani sadece yüzünü yıkayıp yumruklarını açmaya yardımcı olduk.
Peki bu esnada yerde yatan adamın yanından geçip giden araçlardan ne gibi tepkiler geldi? "soğan koklatın" diyen bi amca oldu, o zaten sağa çekip yanımıza geldi. Çoğu ezmemek için kibarca sola kırıp yoluna devam etti, birkaçı "vah vah"landı. Derken bi taksi durdu yanımızda, hiç üşenmeyip. Camı açtı, bize doğru eğildi yine hiç üşenmeyip... ve "ceplerinize dikkat edin!!!" dedi. İçindeki yolculara daha sonra "böyle sara krizi numarası yapıp benim amcaoğlunu soydu pezevenkler" diye başlayan bir yığın hikaye anlattığını tahmin ediyorum. Hep beraber "cık cık cık" çekmişlerdir tahminen.
İşin tuhafı, o bunu söyleyerek bize "iyilik" yaptı kendince, insanlık yapıp uyardı bizi. Sadece dönüp "yürü git" diyebildik. Sonra yerdeki adam gözlerini açtı, masmavi bir çift fener, biz korktuk bi an. İş arıyomuş, görüşmeye gidiyomuş, ilacı dün bitmiş ondan olmuş.
Daha önce de ensesi kalın, göbeği katmerli bi vatandaş "kızım hırsız bunların hepsi numara yapıyolar yaaaaa" çekip bi de acıyarak bakmıştı bana. Kavga çıktı sonra. Neye yarar ki.
Numara yapan yok mudur? vardır belki. Ama:
1) ilk tepkin "bu numara yapıyo yaauuf" olmayacak. İnsaf.
2) bi insan niye "sara krizi geçiriyomuş gibi" yaparak insan soyar, nasıl bu hale gelir, düşüneceksin.
3) ya da baktın hiçbirini beceremiyosun, susacaksın ve gideceksin.
ondan sonra çıkacaksın sokağa "insanım ben" diye.

Hiç yorum yok:

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker