16 Haziran 2006 Cuma

dert-leşi

Dertleşmek çok güzel bi kelime. İngilizceye falan çevirmeyi deneyin mesela, zor (buna benzer bi diğer kelime de "sensizlik" - çevirince saçma oluyo). Teselli değil, sohbet değil. Dertleşmek işte. Temelinde derdini açmak ve karşındakinin derdine ortak olmak yatıyo. Karşılıklılık kısmı ordan geliyo yani. Neyse... Dertleşmek özeldir diyecektim. İnsan herkesle dertleşemiyo. Dertleşmek istediğiniz kişiyle aynı lisanı konuşmak mühim, en çok da "dertleşilecek kişi" olarak görülmek mühim. Yani tutup da "gel bi ben seninle dertleşicem" diyemiyosunuz, karşı tarafın da öyle hissetmesi gerekiyo. "du bi saniye, git bi çay koy" falan diyorsa olmaz yani. Bazen dertleşmek için sinyaller saçmaya gerek yok, illa bi ufak rakı söylemeye gerek yok. Endişeyi dağıtmak için elzemdir dertleşmek ama önce dertleşebilmek gerek, derdini açabilmek gerek. nokta.
Bu arada, herhangi bir tepkiyi o kişinin kişiliği yerine herhangi bir özelliğine atfetmeyi seçebilirsiniz; bu bi tercih, hem daha kolay. Örneğin "bütün akrep burçları böyle yapar" diyebilirsiniz. "işte tam bir kel refleksi" de denebilir. Ne biliyim "hah işte tam bir adanalı" gibi bir ünlem vardır mesela.. Her neyse. Temeli genellemelere dayanan bir şeydir sonuçta, bu durumda genellenmeyi de göze alacaksınız, ne de olsa o kişinin kişiliğini buna indirdiniz. Buna istinaden, söz konusu kişi kadın olduğu zaman her tepkisini onun kadınlığına bağlıyorsanız, "niye bütün kızlar böyle abi" klişesi tek cevabınıza, hareket noktanız her zaman cinsiyetse siz de genelliyorsunuz demektir.
Tersi de sık sık olur; "erkek milleti" lafı vardır misal, onu da sevmem. çünkü her iki kalıp da "hepsi aynı bokun soyu" diye devam edecek gibi durmaktadır, rahatsızlık verir. Bazen sadece o kişi sıkıntılı olduğunda kapalı alanlarda duramadığından gitmek isteyebilir, bilmeden uydurmamak gerekir. ha ben yapmıyo muyum, yapıyorumdur elbet. ama yapmamaya dikkat ediyorum, o özen de bir şeydir bence.
Sabuş'un tansiyonu 24 olmuş, felcin eşiğinden dönmüş, bu benden bütün gün saklanmış. Bazen bu da bi sebep olabilir mesela. yoksa biri çıkar bi geneller, "bu kadar mı görülüyorum dışardan" diye üzülürsünüz.

Hiç yorum yok:

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker