2 Temmuz 2010 Cuma

raiden

dün biz rakı-meze. topluca. marine levrek ne güzel mezemizmişsin sen, perşembe ne kadar rakılık bi günmüş. yeni rakının yeni serisi de baldan tatlıymış. deniz börülcesi aşerir haldeyken sofraya geldi, o da böyle bir mis. her şey için tek sıfat yeter: güzel. hatta tam zamanında müzeyyen ve hem de o şarkı. alacakaranlıkken. denizle gök yekpare, gri-maviyken.

bu gece 15 saatlik otobüs yolculuğu ve, yarın nihayet, deniz. biraz kol bacak tutulması olacak ama olsun, ısınırız, çözülür. koylarca gökova. bir hafta boyunca ruhumuza deniz tuzu kaçana kadar. bi tek denizden ulaşımı olan lacivert deliklere, kovuklara, çukurlara. taş evlere, çakıllara. sürprizli yollara, ağaçlara.

ofiste çalışanlar nihayet 1- yönetim 0. veya beraberedir bunca çileden sonra, bilemiyorum. ama en azından iyi haber. en azından, giderayak, yol öncesi.

özetle: 1 hafta yokum ben. bulut ve köpük olucam. dokunmayın.

*

bugün, 93 temmuzundan seçmece acılardan. ben 93 yılından, özelde de 93 temmuzundan nefret ederim.

Ben anlarım
Bu acı bizim ora işi, hançer acısı
Bir ülkedeniz ne de olsa
Aynı dili konuşsak da
Anlamayız birbirimizi
Hançerin nakışı
Tanıdım acısından, Sivas işi.

Aziz NESiN


kısa ve öz, evet.
şu röportajı bir okuyun, lütfen. zanlıların iadesi konusu yılan hikayesi malum, avrupalarda yaşıyolar. o ülkeler iade de etmiyor. biz de bunu anlayamıyoruz bi türlü.  tam da bu sebeple, "Olayın vahameti aktarılmıyor mu?" sorusu çok basit ve güzel, cevabı da  gayet net:  


"Bunlar Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri ve o nedenle hüküm giydiklerini bildiriyor muhatap ülkelere. O muhatap ülkeler açısından böyle bir suç iadeyi gerektirecek bir suç değil. (...)İnsanlığa karşı suç olduğu ve işin vehametini aktarmamakla kalmıyorlar, suç maddeleri ve hüküm giydikleri maddeleri de muhatap ülkeleri yanıltarak yazıyorlar."

hadi ağlayın. aklınızdan çıkmasın ama. çünkü hiç kimse ölmeseydi bile, bu olay vahimdi. o nefret, o kan açlığı, olanlar ve olabilecekler, o bilinç kopuşu, toplu hezeyan, körlük,  korkutucu olan bunlar. ki öldü, öldü.

5 Temmuz’da Ankara Barosu Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Alaz belgeselinin gösterimi varmış. sivas avukatlarının gözünden, olaylara, bugünlere dair belgesel. oralarda olacak varsa, benim için de izlesin.

kimbilir belki bir gün, iklim değişir, barış olur. di mi sezen? olur. gülümseyelim biz yine de.
enseyi karartmamakla ilgili bir inat meselesi bu çünkü. aslında zor olmasın diye. ne bileyim.

1 yorum:

mermaid dedi ki...

başlığın alt anlamını biliyorum. bu beni çok mutlu etti:)

Powered by Blogger

eXTReMe Tracker